Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jan Bartoš: „V Ekvádoru najdete všechno – šestitisícovky, moře, deštný prales i slavné Galapágy.“

31. 1. 2016 aktualizováno

Pokračování rozhovoru s Janem Bartošem, který trvale žije a podniká v zemi, jejíž jméno znamená rovník. Tentokrát jsme se bavili o zdejší životní úrovni, dostupnosti internetu, cenách či rozmanité kuchyni.

Jak je to s životní úrovní v Ekvádoru?

Dá se říci, že za poslední dobu se výrazně zvýšila. Je to také dáno i velmi příznivou cenou ropy, neboť Ekvádor je jejím velkým exportérem.  I přesto, že se cena ropy momentálně výrazně propadla, měli Ekvádorci v minulosti možnost vybudovat například perfektní síť cest, které jsou mnohem lepší než u nás. A to i přesto, že tu jsou obrovské nadmořské rozdíly, které musejí překonávat.

V Ekvádoru sice nenaleznete dálnice našeho typu, ale cesty jsou vskutku kvalitně udělané napříč celou zemí a to se promítá i do životní úrovně obyvatel.  Zvýšená konektivita regionů, rychlost přepravy a dopravy zboží je totiž obrovskou výhodou.

Z hlediska pohledu evropské civilizace si myslím, že tamní lidé se tolik neženou za mamonem. Dokážou se radovat z daleko menších věcí a mají trochu jinou životní filozofii. Jsou tam nicméně obrovské společenské rozdíly a střední třída zdaleka není tak silná jako v Evropě, což je problém všech rozvojových zemí.

Co bych viděl jako další problém je gramotnost. U nás, když se podíváme na běžný blok, vidíme tři knihkupectví. V Ekvádoru na jedno dvoumilionové město najdeme třeba čtyři. Takže z tohoto hlediska je to například s četbou a gramotností obecně dost špatné. Spousta lidí navíc nemluví jiným jazykem než španělsky, někde dokonce jen kečuánsky. Takže domluvit se anglicky může být problém.

Vy sám jste se kečuánsky učil?

Neučil, ale umím spoustu slov, protože v hovorové ekvádorštině se spousta kečuánských slov používá. Tím, že jsou to z velké části míšenci, je prostoupenost kečuánštinou slyšet všude. V souvislé řeči, ale kečuánštině nerozumím, protože se jedná o celkem komplikovaný jazyk.

Jak zde funguje internet?

V Ekvádoru je s internetem problém. A to jak s jeho dostupností, tak i spolehlivostí a rychlostí připojení, která ani zdaleka není tak vysoká jako u nás. Nejdůležitějším faktorem je však cena. Pokud mám linku v kanceláři a platím 60 dolarů za sdílených 10 MB, které občas nejdou, nebo vypadne elektřina úplně, pak nastává výrazný problém v komunikaci.

Ekvádorci udělali spoustu pro to, aby byl internet dostupný na školách, ale zdaleka zde nejsou tak rozšířené chytré telefony, které by hodně lidem usnadnili život. Stejně tak využití GPS je dosti problematické. GPS mapy jsou nepřesné a mnohdy neaktualizované, takže nebývají moc k užitku.

Jak je to obecně s cenami v porovnání s ČR?

Ekvádor se v poslední době dost zdražil, což je zase dáno cenou ropy. Obecně se dá říci, že věci, které tam přímo rostou, jsou velice levné a dostupné pro všechny – ovoce, ryby, mořské plody, maso. Benzín je dotovaný – galon za dolar. V tomto směru je pro nás Ekvádor neuvěřitelně levný.

Na druhou stranu určité věci, např. supermarkety, už jsou přepychové a za příplatek. Dá se říci, že i v restauracích je dnes dráže.

Nájmy jsou zhruba srovnatelné. Velmi ale záleží na sektoru, kde člověk žije. Pokud má být bezpečný, s ochrankou, podzemními garážemi, posilovnou apod., tak ceny mohou být i vyšší než v Praze.

Jak je to dáno s čistotou vody a zdravotnictvím obecně?

Čistota vody je zřejmě dána podnebím. V horách, např. Quitu, které má dneska téměř 3 miliony obyvatel, je voda pitelná z kohoutků. To je však výjimka i v rámci velkých jihoamerických metropolí. Tato voda je totiž z hor a jsou tam čističky, takže se dá pít. V nižších polohách je ale problém, že voda určitou dobu stojí, takže se v ní začnou množit mikroorganismy a není proto vhodná k pití.

Zdravotnictví se za poslední dobu výrazně zlepšilo. Je zde státní systém zdravotnictví, potom je systém pojišťovny, která je státní nebo dejme tomu paralela našeho VZP, a potom existují soukromé kliniky. Tato síť soukromých klinik poskytuje nejlepší služby, ovšem za astronomické ceny.

Máte nějaký oblíbený ekvádorský zvyk?

Určitě slavnosti, které u nás nejsou tak rozšířené. Dokonce to mají tak, že pokud připadá sváteční den třeba na středu, přesunou oslavu na pátek nebo pondělí, aby měli prodloužený víkend. Ekvádorci jsou velice družní.  Takže když je například karneval, celá země je naruby a všichni cestují, baví se a umí si to užít.

Ekvádor

Co říkáte na místní kuchyni?

To je téma, které je opět úplně úžasné, protože Ekvádor má neskutečnou variaci, neboť se kuchyně liší v rámci jednotlivých regionů. Například v horách tíhnou více k vepřovému masu, luštěninám a andským obilovinám jako je merlík, zatímco na pobřeží naleznete langusty, chobotnice, krevety, kraby či tuňáky.

Chutnal jste tradiční pečené morče – cuy?

Chutnal a nevypadá esteticky úplně půvabné, protože když ho naservírují, tak je vidět celý hlodavec. Z výživného hlediska je to pro ně však jeden z mála zdrojů proteinů, takže oni to opravdu jedí.  Navíc indiáni morčatům přikládají spoustu pozitivních vlastností. V chýši s nimi žije třeba 100 morčat, které dle jejich vize odvádějí zlou energii a čistí domácnost.

Není to však jídlo, které bych musel opakovat. Chutná jako něco mezi králíkem a kuřetem. Ale mnoho masa na tom není, takže nejlepší je kůžička. Hodně také záleží na způsobu přípravy, někde se to dělá na grilu, někde se to peče a jinde zase smaží. Není toho moc, na to jak to vypadá.

Doporučil byste někomu se do Ekvádoru přestěhovat? A plánujete vy osobně v Ekvádoru zůstat natrvalo?

Jako zkušenost je to vynikající. Dokonce znám spoustu lidí, i Čechů, kteří v Ekvádoru trvale žijí. Česká komunita zde není tak rozšířená jako třeba v Peru nebo v Kolumbii, ale je, a myslím si, že velmi spokojená.

Osobně natrvalo zůstat asi neplánuji. V poslední době, i z obchodních důvodů, trávím vždycky nějaký čas tady v Čechách a v budoucnu se zřejmě vrátím. Ono i přes to všechno, jak si Ekvádoru považuji a pokládám ho za jednu z nejkrásnějších zemí, tak si nemyslím, že má úplně optimální podmínky například pro založení rodiny.

Otázka na závěr – Co byste v Ekvádoru doporučil navštívit?

V kostce lze říci, že pro někoho, kdo nezná jižní Ameriku, a chtěl by ji navštívit, tak v rámci tří týdnů, za které se dá Ekvádor procestovat, má možnost poznat všechna různá klimata a rozmanitost, která s tím souvisí – Amazonii s neotropickým systémem a neuvěřitelnou faunou, horské pásmo And s ledovci a aktivními sopkami, pobřeží s několikakilometrovými panenskými plážemi a možnost potápění, surfu a sportovního vyžití a potom zcela unikátní lokalitu Galapágy s endemickými druhy zvířat.

Foto: Archiv Jana Bartoše

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Zuzka Matajova (8. 3. 2017 17:03)

Dobry den, mam prosbu - je mozne ziskat kontakt na Jana Bartose? Moc dekuji a preji pohodovy den. zuzka matajova

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář