Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

6 tipů, jak najít práci v Německu

16. 7. 2016 aktualizováno

Práce v zahraničí láká nejen mladé lidi. Vidina zajímavého přivýdělku, poznání nových kultur a především touha zdokonalit se v cizím jazyku, to jsou hlavní přednosti práce v zahraničí. Češi často míří do Německa, protože je blízko a němčina patří mezi světové jazyky. A pravdou zůstává, že nikde se nenaučíte jazyk tak dobře, jako v zemi, kde se jím hovoří. Jak postupovat při hledání práce v Německu a na co si dát pozor? Dáme vám pár tipů.

Ještě než se 100 % rozhodnete, zda bude Německo pro vás to pravé, je třeba ujasnit si některá základní kritéria. Získat práci v Německu není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc Němci mají trochu odlišná pravidla a nařízení pro zahraniční pracovníky, která mohou až hraničit s byrokracií. Výhodou však je, že do Německa nepotřebujete pracovní povolení.

1. Oslovte zaměstnavatele, hledejte práci na webu nebo přes agenturu

Možností, jak hledat práci v Německu je celá řada.  Nejjednodušším prostředkem je internet. Prostřednictvím internetu můžete také oslovit některou pracovní agenturu, buď v ČR, nebo se zkusit obrátit přímo na německou agenturu. Pracovní nabídky lze hledat na portálu eures.europa.eu nebo na německých stránkách Bundesagentur für Arbeit. Největšími pracovními agenturami v Německu jsou Adecco.de a Manpower.de.

Můžete zkusit oslovit přímo zaměstnavatele, u kterého byste chtěli pracovat. V tomto případě však záleží spíše na štěstí, protože množství takových pracovních nabídek je značně omezené. Samozřejmě za zkoušku nic nedáte.

2. Hledejte práci osobně na místě

Pokud vám nechybí odvaha a rádi riskujete, můžete vyrazit do Německa „na blind“ a hledat si práci až na místě. Toto řešení je ideální pro lidi, kteří mají v Německu známé nebo příbuzné. Můžete pak obejít různé restaurace, bary či hotely a poptat se po volných místech. Výhodou je, že vás uvidí „naživo“ a mohou s vámi rovnou udělat osobní pohovor. Pokud máte co nabídnout, jistě si práci v Německu najdete. Ale je třeba počítat s tím, že to nemusí být hned.

3. Přes noviny

V novinách dnes hledá práci jen málokdo. Přesto se v tisku stále objevují inzeráty s nabídkami práce. Zkuste si tedy občas přečíst německé noviny, například Süddeutsche Zeitung. Třeba právě zde najdete inspiraci.

4. Životopis a motivační dopis v němčině

Dejte si záležet na životopise a motivačním dopise. Samozřejmě vše musí být v němčině, pokud máte případně doporučení či kontakty na osoby, které vám mohou poskytnout reference, neváhejte je tam přiložit. Všechny písemnosti by měly být psané bezchybnou němčinou, pozor také na strukturu životopisu. Na internetu najdete inspiraci, jak má životopis a motivační dopis vypadat.

5. O jaký typ práce máte zájem?

V Německu je největší zájem o zahraniční pracovníky v oboru řemeslnictví, hotelnictví, gastronomie a úklidových služeb. Velmi často jde o sezónní práce, například o letních prázdninách. Mladí lidé často volí práci v pohostinství, hotelích a kempech.

O české zaměstnance je zájem také v oboru stavebnictví. Na své si zde přijdou tesaři, zedníci či betonáři. V Německu dokonce působí řada českých společností, které nevyžadují perfektní znalost německého jazyka.

6. Jakou úroveň němčiny?

Práci v Německu hledá obvykle ten, kdo tento jazyk alespoň částečně ovládá. Nemusíte mít perfektní němčinu, přesto je třeba rozumět tomuto jazyku a mít také slušný písemný projev. Pokud je vaše němčina spíše pasivní, můžete zkusit oslovit českou firmu sídlící v zahraničí.

Obecně lze říci, že manuální práce vyžadují znalost němčiny alespoň na mírně pokročilé úrovni, pokud máte alespoň maturitu z tohoto jazyka, je to velké plus.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář